Dzieci 5-6 letnie uczestniczyły w IV Gminnym Pikniku Przedszkolaka pod hasłem „Piknik z Klownem" organizowanym przez Oddział Przedszkolny przy Publicznej Szkole Podstawowej w Bytomsku. Dzieci zostały powitane przez rówieśników i wspólnie złożyły kwiaty i zapaliły znicze na grobach żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej. Następnie przedszkolaki wyruszyły pieszo leśną drogą do domku myśliwskiego w Łąkcie Górnej. Po przyjściu do celu podróży, na wszystkich czekał zabawny klown „Pierożek", który dostarczył każdemu wiele wrażeń i mnóstwo uśmiechu. Wszystkie dzieci wróciły do przedszkola zmęczone, ale bardzo zadowolone.

 

Przedszkolaki wybrały się na pieszą wycieczkę, podczas której zobaczyły kilka ciekawych miejsc. Pierwszym punktem spaceru był Pomnik Ofiar II Wojny Światowej w Żegocinie, gdzie dzieci zapaliły znicze i pomodliły się przy grobach polskich żołnierzy, a także w intencji zamordowanych w Katyniu w 1940r, którym posadzono obok Pomnika Dęby Katyńskie. Następnie dzieci udały się do Galerii Wiejskiej, gdzie mogły obejrzeć obrazy i zdjęcia związane z Żegociną i okolicznymi miejscowościami, wystawę narzędzi wiejskich, oraz galerie obrazów wykonanych z filcu. Kolejnym punktem wycieczki była Gminna Biblioteka, gdzie Pani Małgorzata Bury zapoznała wszystkich z zasadami korzystania z biblioteki oraz z jej księgozbiorem. Każda grupa wypożyczyła po dwie książeczki do poczytania w przedszkolu. Miłą niespodzianką jest wiadomość ,iż niektóre przedszkolaki już od dawna korzystają z biblioteki, a na ich kartach jest długa lista wypożyczonych i przeczytanych książeczek. Ostatnim punktem wycieczki był cmentarz Wojskowy przy kościele w Żegocinie. Dzieci posłuchały krótkich informacji związanych z historią Polski( szczególnie tą związana z I wojną światową) , a następnie zapaliły znicze i odmówiły krótką modlitwę w intencji poległych.

21 marca wiosna już od rana zawitała w naszym przedszkolu. Najmłodsi w zielonych strojach chętnie skorzystali z wiosennego makijażu. Następnie, po smacznym zielonym śniadaniu wszyscy wyruszyli na spacer z Marzanną, aby na dobre odpędzić zimę. W czasie spaceru dzieci śpiewały wiosenne piosenki oraz szukały oznak wiosny. Kolejną atrakcją dla przedszkolaków było samodzielne wykonanie wiosennych i jednocześnie pełnych witamin kanapek, które wszystkim bardzo smakowały. Zakończeniem obchodów Dnia Wiosny był teatrzyk kukiełkowy pt. "Bajka o zielonym Kapturku" oraz wykonanie przez dzieci wiosennych ozdób do sukni Pani Wiosny, która po rywalizacji z Panią Zimą nie zdążyła przyozdobić sobie sukienki. W tym wyjątkowym dniu nawet obiad miał kolor zielony. Mamy nadzieję, że Pani Wiosna doceni nasze starania i słońca w najbliższym czasie nie zabraknie...

Scenariusz do pobrania

 4 marca na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Żegocinie przedszkolaki wraz z rodzicami wzięli udział w Rodzinnym Turnieju Sportowym "Ćwiczyć każdy może" Na dzieci i ich opiekunów czekały zabawy integracyjne i konkurencje wspomagające rozwój fizyczny. Wszyscy starali się wykonywać ciekawe, a zarazem trudne i męczące ćwiczenia prezentowane przez trenerkę aerobiku Panią Jolantę Hojdę. Nie brakowało również chętnych do udziału w zawodach. Podsumowaniem turnieju był mini mecz piłki nożnej pod okiem nauczyciela wychowania fizycznego Pana Wojciecha Wrony. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali zasłużone medale. Pani Dyrektor Urszula Wiśniowska podziękowała za organizację Turnieju Pani Joannie Sroka i Pani Magdalenie Rokosz, a szczególne podziękowania złożyła na ręce Pani Dyrektor Anny Rogala,która udostępniła salę i sprzęt nagłaśniający. Wszyscy uczestnicy zmęczeni ale szczęśliwi udali się do przedszkola na słodki poczęstunek.

Scenariusz do pobrania

W naszym przedszkolu wdrażane są także w życie dobre praktyki związane z aktywnością fizyczną dzieci. Przedszkolaki wraz z nauczycielami codziennie starają się wychodzić na spacery, brać udział w zabawach na boisku szkolnym lub też bawić się swobodnie na placu przedszkolnym, zaczerpując świeżego powietrza. Ruch poza murami przedszkola pozwala dzieciom na poznanie różnego rodzaju sportów czy też na zaznajomienie ich z miejscowymi okolicami, co przedszkolaki bardzo lubią.

Bardzo prosimy wszystkich Rodziców o podpisanie oświadczeń zgody do udziału w akcji "Ćwiczyć każdy może", które znajdują się u wychowawców grup.

Co roku nasze przedszkole w maju organizuje Gminny Przegląd Tańca "Roztańczone Przedszkolaki", do którego dzieci długo przygotowują się podczas zajęć ruchowych. Dzieci chętnie tańczą, sami próbują wymyślać układy taneczne do muzyki oraz świetnie się przy tym bawią. Swoje umiejętności zaprezenotwali również podczas uroczystości Dnia Babci i Dziadka, tańcząc w rytm przebojów wybranych specjalnie na tą okazję. Większość uroczystości w naszym przedszkolu jest wzbogacanych muzyką i tańcem.

/zdjęcia - V.2013r./

 W ramach tematyki kompleksowej „ Jesień w sadzie i na działce" dzieci z grupy „Promyczków" własnoręcznie zrobiły pyszną sałatkę owocową. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem kroili owoce , wrzucali do dużej miski, a następnie mieszali.  Największą radość oczywiście sprawiła wspólna degustacja sałatki na którą "Promyczki"  zaprosiły kolegów i koleżanki z młodszych grup. Sałatka była kolorowa, zdrowa i wszystkim bardzo smakowała.

 

Korzystając ze słonecznej pogody przedszkolaki pojechały na wycieczkę autokarową do Wiśnicko- Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Wędrując szlakami dotarły do pomnika przyrody - Kamienie Brodzińskiego znajdującego się na terenie Parku. Jest to grupa skał, licząca kilkaset tysięcy lat, o kształcie np. baszt, grzybów a największa z nich to „Wielki Kamień" o wysokości 10 m. Nazwę swą otrzymały na cześć poety, Kazimierza Brodzińskiego, który lubił tam przebywać. Spacerując przedszkolaki podziwiały piękno przyrody, zbierały „jesienne skarby", a także wspólnie bawiły się w znane i lubiane przez nich zabawy. Malowniczy krajobraz zachwycił wszystkich swoimi barwami. Była to dla nich najwspanialsza lekcja przyrody po której wszyscy zadowoleni i uśmiechnięci wrócili do przedszkola.