"Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania!"

Beverly Conklin

Jesienna pogoda  za oknem, zaproszeni goście  i wspaniały program artystyczny w wykonaniu dzieci z grupy Promyczki pod czujnym okiem Pani Urszuli Morydz, to wszystko układa się w jedną, niepowtarzalną całość mającą na celu uczczenie ciężkiej pracy nauczycieli oraz wszystkich pracowników przedszkola.

16 października spotkaliśmy się na wyjątkowej uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że bez nauczycieli przedszkole po prostu nie mogłoby istnieć. Dzień Edukacji Narodowej to również święto wszystkich tych osób, których na pierwszy rzut oka nie widać, ale to właśnie dzięki nim przedszkole tak doskonale funkcjonuje. Dzieci podziękowały paniom pomocom nauczyciela, paniom kucharkom, panią sprzątającym i pani intendentce.

Pani Dyrektor Ewa Paruch wręczyła Nagrody Dyrektora, oraz złożyła serdeczne życzenia i podziękowania za ciężką pracę, za wkładany w nią trud, za mądrość, cierpliwość, pasję i zaangażowanie.

Życzenia złożone przez Panią Dyrektor oraz Panią Annę Odroniec, Przewodniczącą Rady Rodziców, wlały w serca pracowników przedszkola dużo otuchy i dodały sił do podejmowania wyzwań, jakie czekają w ciągu roku szkolnym.

Dziękujemy Radzie Rodziców i wszystkim Rodzicom za pamięć oraz  życzliwość okazywaną co dnia.

23 czerwca odbyło się uroczyste pożegnanie starszaków, dzieci, które po wakacjach przekroczą próg szkoły.

Po powitaniu i przedstawieniu krótkiego kalendarium podsumowującego najważniejsze wydarzenia minionego roku szkolnego, nastąpiło wręczenie podziękowań tym spośród rodziców, którzy byli najbardziej zaangażowani w życie przedszkola.

Następnie najstarsze dzieci uroczystym polonezem rozpoczęły pożegnalną akademię, której podsumowaniem były podziękowania i wręczenie drobnych upominków wszystkim nauczycielom i pracownikom przedszkola. Dzięki ich wytężonej pracy i poświęceniu, dzieci zdobywały wiedzę, byli otoczeni troską i miłością.

W dalszej części uroczystości na przedszkolnej scenie pojawiły się Promyczki, które słowem i piosenką żegnały swoich starszych kolegów, a następnie wszystkim życzyły udanej wakacyjnej zabawy.    

Końcowa część artystyczna również należała do przedszkolnych absolwentów, którzy pod kierunkiem pani Pauliny Odroniec, przygotowali przedstawienie, ale w wersji angielskiej.

Następnie odchodzącym od nas przedszkolakom wręczono pamiątkowe dyplomy, nagrody i niespodzianki przygotowane przez wychowawców, młodszych kolegów z grupy Promyczków, oraz Radę Rodziców.

Na koniec głos zabrała Przewodnicząca Rady Rodziców pani Kamila Mirowska, która podziękowała wychowawcy i dyrekcji za włożony trud w nauczanie, wychowanie i opiekę.

Z wielką radością informujemy, że grupa „Iskierki” zdobyła dla przedszkola „Certyfikat wzorowej placówki”. Przedszkolaki brały udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym pt. ,,Mały miś w świecie wielkiej literatury − edycja 2022/2023”. Jego organizatorami byli Pani Aneta Konefał, Grupa MAC S.A. oraz wydawca miesięcznika „Bliżej Przedszkola”.

Głównym celem projektu „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi, szkołami specjalnymi, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi w całej Polsce i za granicą.

Iskierki wraz z pomocą Pani Madzi zrealizowały wszystkie moduły wchodzące w skład projektu. 
 
W roku szkolnym 2022/2023 zrealizowaliśmy następujące moduły: 
1) Czytamy razem z Małym Misiem
2) Nowość! Projekt dla nauczycieli. Emocje w życiu codziennym
3) Pamiętnik naszej grupy
4) Zmisiowane zajęcia 
 
Udział w projekcie przyczynił się w dużym stopniu do rozwoju dzieci, a także do doskonalenia pracy własnej. Wymagał zaangażowania i  dodatkowych działań, ale osiągnięte efekty posłużyły podniesieniu jakości pracy przedszkola.
 Przede wszystkim projekt stanowił atrakcyjną formę realizacji zadań przedszkola opisanych w podstawie programowej. Co więcej - projekt wpisał się w zalecane sposoby i warunki realizacji podstawy. Z pewnością będziemy kontynuować ten projekt w kolejnym roku szkolnym.

 Drodzy Rodzice! Z radością informujemy, że zakończył się pierwszy tydzień naszej przedszkolnej przygody pełnej uśmiechu, zabaw, tańców, po brzegi wypełniony był rozmaitymi emocjami. Z dniem 1 września dzieci na nowo rozpromieniły budynek przedszkolny pokładem pozytywnej energii. Witamy także na pokładzie najmłodszych przedszkolaków, brawa dla nich za wielką odwagę, gdyż bardzo mało było łez przy rozstaniach z rodzicami, nawiązały się już nawet pierwsze znajomość. Dziękujemy również Rodzicom, którzy pomagają nam w „adaptacji” i dzielnie rozstają się w drzwiach ze swoimi pociechami. Każdy kolejny dzień dostarcza nam nowych wrażeń i ciekawych wyzwań. Piękna, wrześniowa aura pozwoliła nam na mnóstwo spacerów i zabaw w naszym ogrodzie przedszkolnym. Poruszaliśmy tematykę bezpieczeństwa, przypominaliśmy o przedszkolnych zasadach, wspominaliśmy letnie przygody, uczestniczyliśmy w zajęciach zorganizowanych przez nasze panie, uśmiech nie znikał nam z buzi. Życzymy miłego oglądania zdjęć!

Zajęcia pokazowe – KARATE

W poniedziałek 11 września w naszym przedszkolu pojawili się przedstawiciele Klubu Sportowego Qi Karate Klub, aby przybliżyć przedszkolakom dyscyplinę sportową, jaką jest karate.  Na początku instruktor pan Konrad Irzyk podkreślił, że karate to przede wszystkim dobra zabawa, korekta postawy, wzmocnienie mięśni, skuteczna samoobrona, kształtowanie charakteru i dyscypliny oraz umiejętność działania w zespole. Następnie instruktor pan Piotr Hojda zaangażował wszystkie chętne dzieci do wspólnych ćwiczeń. Przedszkolaki miały okazję również zobaczyć specjalny strój, który obowiązuje na treningach karate. To było rewelacyjne i bardzo ciekawe spotkanie. Serdecznie dziękujemy za pokaz i rozbudzanie w dzieciach zainteresowania sportem.

Ścieżka sensoryczna „RUNO LEŚNE” W naszym przedszkolu bardzo często próbujemy nowych rzeczy i codziennie uczymy się czegoś nowego. Korzystając z darów lasu stworzyliśmy ścieżkę sensoryczną „Runo leśne” z: patyczków, mchu, żołędzi, gałązek świerków, paproci oraz szyszek. Dzieci ustawiały się kolejno jedno za drugim, by bosymi stopami chodzić po leśnej ścieżce. Dotykały, wąchały i doznawały odczuć sensorycznych. Ścieżka taka, ma duże znaczenie dla małych stópek dzieci: usprawnia motorykę dużą, rozwija wrażenia dotykowe i stymuluje receptory, a przede wszystkim jest okazją do poznawania świata przez wspaniałą zabawę.  Elementy ścieżki sensorycznej oddziałują ponadto na zmysł wzroku czy węch dziecka. Dzięki tego typu aktywności dziecko zgłębia tajniki kształtów i kolorów, rozwija i poznaje swoje zmysły

"Sprzątanie Świata" 2023 Tradycyjnie jak co roku dzieci z Przedszkola Publicznego z Żegociny uczestniczyły w Akcji Sprzątania Świata, której celem jest promowanie od najmłodszych lat zasad dbania o środowisko. Dzieci z chęcią i radością włączyły się do akcji, by posprzątać "Naszą Ziemię". Przedszkolaki wyruszając na akcję otrzymały rękawiczki i worki na śmieci. Akcja odbyła się formie zabawy, dzieci dowiedziały się , że należy dbać o przyrodę, chronić ją, by korzystać z jej uroków. Sprzątanie Świata jest świetną okazją, aby uświadomić dzieciom jak wiele dobrego człowiek może zdziałać dla środowiska  poprzez właściwe zachowanie.